Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Kozy a kadibudky putovaly do Afriky


  Jak desetileté děti naložily se 7 miliony korun?

  Pomáhají nemocným, posílají kozy do Afriky a cestují

   

  d1 d2

   

  Pomohli handicapovaným spolužákům, poslali do Afriky kozy i kadibudky, zaplatili si školu v přírodě v Chorvatsku. Také přispěli několika dětským a onkologickým oddělením, Ježíškovým vnoučatům, Dobrému andělu, Kapce naděje, Člověku v tísni.... adoptovali spoustu zvířátek a podpořili desítky zvířecích útulků. Z peněz, které si vlastními silami vydělali!

   

   

   d3

   

   

  Čtvrťáci, kteří letos ve škole absolvovali projekt Abeceda peněz, ukázali, že v deseti letech má výuka finanční gramotnosti smysl. A že vlastními zkušenostmi se naučí nejen nejvíc, ale také velmi rychle.

   

  Celkem všech 500 tříd, které tříměsíčním kurzem prošlo, na závěrečných jarmarcích vydělalo přes 6,7 milionu korun!

   

  Některé třídy utržily čtyři tisíce. Některé ovšem hodně přes čtyřicet.

   

  Největších tržeb dlouhodobě dosahují děti v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Průměrný výdělek jedné třídy je zde kolem 27 resp. 23 tisíc korun.

   

  Naopak na Karlovarsku či Ústecku utrží školáci obvykle něco málo přes 10 tisíc.

   

  Historický rekord drží na Plzeňsku: tachovští si letos v dubnu vydělali na jarmarku 46 777 korun.

   

  Sliz, párek v rohlíku, ale i vlastní kniha či CD

  Poměrně jednotní byli školáci napříč celou republikou ve výběru sortimentu. Vyráběli a prodávali hlavně hračku zvanou sliz, občerstvení a domácí mýdla.

  Několik tříd ale vydalo vlastní knihy či CD.

   

  Plzeňsko

  Abecedou peněz zatím prošlo 44 tříd v regionu.

  Průměrně si každá třída vydělala 13 600 korun. Rekord drží děti z Tachova, utržily 46 777 korun.

  Děti svými penězi podpořily například spolek pro neslyšící, domov důchodců a projekt Zdravotní klaun.

   

   

  d4

   

   

   

   

  *********************************************************************************

   

  Český zákazník očima dětí: potřebuje sliz, mýdlo a zákusky 

   

  I desetileté děti se zvládnou zodpovědně starat o peníze. Potřebují jen příležitost a důvěru. Ukazuje to projekt Abeceda peněz, jímž prošlo už na 12 tisíc školáků.

   

  Abeceda peněz vtahuje žáky čtvrtých tříd do zjednodušeného mikrosvěta podnikání. Dětem pomůže založit vlastní firmu, svěří opravdové peníze do začátku a podporuje v získávání prvních skutečných obchodních zkušeností. Během tří měsíců děti samy pochopí hodnotu peněz a důležitost správného hospodaření s nimi. 

   

  Vstupní kapitál poskytuje školákům v rámci Abecedy peněz Česká spořitelna. Půjčku ve výši 3000 korun musejí děti potvrdit smluvně. „Naše účetní podepsala smlouvu a až po podpisu děti zjistily, že se zavázaly koupit každému z pracovníků pobočky v Jičíně chytrý telefon,“ přiznává třídní jičínských páťáků Zlatuše Adolfová. Její třída nebyla zdaleka jediná. „Kdybyste viděli ty výrazy a zděšení, když to zjistily! Věřím, že si budou už navždy pamatovat, že je potřeba smlouvu řádně přečíst, než ji podepíší,“ vzpomíná Eva Floreková z Přerova. S druhým pokusem a novou, férovou, smlouvou, si už poradily všechny děti výrazně svědomitěji.

   

   

  Lidé chtějí sliz, shodují se děti

  Než se vrhnou do příprav, musejí děti vymyslet obor svého podnikání. Co čeští zákazníci chtějí, potřebují, a tudíž budou nejvíce kupovat? Není nad čím přemýšlet, je to sliz! Shodují se na tom malí podnikatelé od Aše až po Vsetín. A pokud by se našel někdo, kdo sliz nepotřebuje, nabídneme mu ručně vyráběné mýdlo. A k tomu občerstvení, kávu nebo třeba domácí zákusky. 

   

  Na své si ale na dětských jarmarcích přijde i náročnější zákazník. Žáci z Petřin vydali ve spolupráci s nakladatelstvím Olympia vlastní knihu o pražských sochách „Tajemství úplňků“ a slavnostně ji pokřtili v Zrcadlové kapli Klementina. Čtvrťáci z jihomoravských Hrušovan sami připravili kuchařku receptů z hrušek a i oni našli sponzory, díky nimž mohli knihu vytisknout a veřejně pokřtít. Čáslavští pak natočili vlastní CD s anglickými písněmi. 

   

   

  Koza do Afriky a hračky do nemocnic

  Jednotní jsou dětští podnikatelé i v otázce využití zisku. Polovina tříd chce výdělek využít na zaplacení společného výletu nebo rozlučky s prvním stupněm. Velká část firem věnuje peníze na charitu. Vedou psí útulky, dětské domovy a dětská oddělení v nemocnicích a domovy seniorů. Najdou se ale i originální projekty. Děti z Litomyšle například kupují kozy, kadibudky a vodovodní kohoutky pro chudé africké venkovany. 

   

  Nezřídka školáci věnují celý výdělek na těžce nemocného vrstevníka z okolí. Čtvrťáci z Lázní Bohdaneč pomáhají Rebece s nemocí motýlích křídel. V Domažlicích zase školáci vydělávali na pomoc pro nemocného Bedříška. Jeho rodiče shánějí prostředky na nové auto, do nějž by se vešli i s chlapcovým vozíkem, bez kterého se nemůže pohybovat.

  „Děti si uvědomily, že nemocní lidé nemají takové štěstí jako ony samy. Ale že jim v cestě ke kvalitnímu životu mohou samy pomoci,“ pochvaluje si třídní učitelka Jaroslava Svobodová. A páťáci z Nýřan se rozhodli část výdělku věnovat na pomoc dvěma chlapečkům (z nichž jeden je na vozíku), kterým pár dní před jarmarkem umřela maminka.

   

   

  Projekt Abeceda peněz je určený pro žáky čtvrtých tříd a trvá přibližně 3 měsíce. Připravila ho Česká spořitelna, která školám dodává veškerý potřebný materiál a odborné zázemí. Ovšem většina práce s dětmi leží na třídních učitelích. „Abeceda peněz je časově náročná a musíme teď dohnat nějaké učivo. Ale i přesto jim mohu všem doporučit. Škola není jen o učení, ale i o nových zkušenostech. A když vidím ty štěstím vykulené dětské oči, vím, že to stálo za to,“ hodnotí Marcela Líbenková z Tachova.

   

  -tz csas-

  Sdílet