Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání •  

  listopad

  Jaký je/bude/byl letošní 17. listopad?

   

  Rozhodně pestrý programem, který nabízíme, ale rozhodovat se budete vy:

   

   

   

   

  ***

   

  17.listopad prostor

   

  ***

   

   

   

  17.11.hasici dlves

   

   

   

  ***

   

   

   

  17.11.vazby hartmanice

   

   

   

  ***

   

  listopad vyska 2017

   

  ***

  podzimni prohlidky listopad

   

   

  **********************************************************

  Samozřejmě nechybí ani tradiční vzpomínková akce:

   

  17. listopadu si připomínáme výročí Dne boje za svobodu a demokracii.

  Připomínka historických událostí, které se odehrály  s odstupem 50 let:

   

  1939:

  Na sklonku roku 1939 by se dala atmosféra v Protektorátu Čechy a Morava krájet. Sílila protiokupační nálada, která vyvrcholila 15. listopadu. Tehdy se lidé rozhodli uctít památku mrtvého studenta lékařské fakulty Karlovy univerzity Jana Opletala. Toho nacisté smrtelně postřelili při demonstraci konané v den 21. výročí vzniku Československa.

  Den po pohřbu se v Berlíně konala mimořádná porada, na které se schválil plán "Sonderaktion Prag vom 17. November 1939". Adolf Hitler, který se jednání zúčastnil, se k pražským událostem vyjádřil: "15. březen byl můj velký omyl. Lituji, že jsme s Čechy nenaložili jako s Poláky. Události 28. října a 15. listopadu ukazují, že Češi nezasluhují jiný osud... Z toho důvodu nařizuji: Zastavení českých vysokých škol na tři roky. Jakékoliv demonstrace dát ihned potlačit... Nebudu se ostýchat do ulic postavit třeba i děla. Do každého hloučku se bude střílet kulomety. Bude-li ještě nějaká demonstrace, srovnám Prahu se zemí..."

   

  V noci ze 16. na 17. listopad němečtí pořádkoví policisté za přispění jednotek SS nekompromisně vykonali rozkaz německého vůdce. Natrvalo uzavřeli všech deset českých vysokých škol, 9 vedoucích představitelů vysokoškoláků v Ruzyni popravili, 1200 studentů zbili a odvlekli do koncentračních táborů. Na základě těchto událostí byl v Londýně v roce 1941 tento den vyhlášen jako Mezinárodní den studentů. Dodnes je tento svátek jediným výročím mezinárodního významu, které pochází z Čech.

   

  ... o 50 let později:

  Týden po pádu Berlínské zdi, 17. listopadu 1989, začala v Praze sametová revoluce. Ve čtyři hodiny odpoledne se u sídla lékařské fakulty na Albertově sešly skupinky studentů, aby si připomněly tragické události před padesáti lety. Původně klidná manifestace se brzy změnila ve stávku za svobodu, demokracii a politické reformy.

   

  Situace se vyostřila v ulici Na Perštýně u obchodního domu Máj, kam demonstranti krátce po půl osmé večer dorazili. Zde dav zastavil kordon pohotovostního pluku ministerstva vnitra a znemožnil stávkujícím i únik postraními ulicemi. Lidé se proto posadili na zem a čekali, jak se situace bude vyvíjet. Jednotky ministerstva vnitra nelítostně zasáhly. Přes pět set lidí zranili a řadu občanů odvlekli do připravených autobusů a kanceláří Bezpečnosti.

   

  Společnost se bouří

   

  Tvrdý zásah Veřejné bezpečnosti proti mladým lidem probudil celou společnost, která se definitivně rozhodla vzepřít totalitnímu režimu. V den padesátého výročí, kdy byly uzavřeny všechny československé vysoké školy Hitlerem, začala "sametová revoluce" (na Slovensku "něžná"). Ta odstartovala rozsáhlé změny v politickém a hospodářském uspořádání Československa a vývoj po těchto událostech dostal rychlý spád.

  (Zdroj: www.rozhlas.cz)

   

   

  Připomeňme si společně...

   

  17.listopad

   
   

   

  **************************************************************************************************************

   

   

  Pro netrpělivé - víkendová "ochutnávka:

  sobota 1. 11. 2017 - podzimní bazárek v Sokolovně, taneční workshop pro rodiče a děti v ZUŠce, varhanní koncert v kapli, Karel Kryl a Lída Rakušanová na Mouřenci,taneční soutěž v Sokolovně....

   

  POZVÁNKY - PLAKÁTY NA AKCE V SUŠICI A OKOLÍ  NAJDETE

   

  >>> TADY <<<

   

   

  **************************************************************************************************************

   

  -red-

  Sdílet